Czekając na przetarg...

  • 2015-12-22
  • Robert Piątek
  • Posted in: aktualności  
  • Tagi: życzenia   białe święta   białe certyfikaty   przetarg  

Trzeba stale być gotowym na zmiany... Prawdopodobnie do końca roku posłowie znowelizują ustawę o efektywności energetycznej, ale tylko na tyle, aby przedłożyć funkcjonowanie "starej" ustawy o kolejne 12 m-cy. Jeśli tak się stanie to Prezes URE przed końcem roku powinien opublikować ogłoszenie o czwartym przetargu na wybór przedsięwzięć, za które można otrzymać świadectwa efektywności energetycznej. Czasu więc znowu jest niewiele, niepewność duża a sezon świąteczny nie sprzyja takim wyzwaniom. Niektórzy, lepiej poinformowani, mają już pewnie audyty przygotowane...

Dla kogo ta informacja może być ważna?
Przede wszystkim dla tych, którzy wdrożyli przedsięwzięcia pro-efektywnościowe przed 1 stycznia 2014, bo oni w nowym systemie nie będą mogli się już ubiegać o białe certyfikaty. Dla nich to już ostatni dzwonek, ostatnia szansa.
Po drugie dla tych, którzy uzyskują oszczędności na energii elektrycznej - w nowym systemie certyfikaty będą wydawane za zaoszczędzoną energię finalną, podczas gdy obecnie - za energie pierwotną. Tak więc w nowym systemie oszczędność energii elektrycznej będzie premiowana 3 razy mniejszą ilością białych certyfikatów.
Po trzecie dla tych, którzy chcą drożej sprzedać swoje oszczędności energii. Obecnie jest taka możliwość - deklarując wartość efektu energetycznego ω poniżej jedynki możemy dostać białe certyfikaty za dwu-, trzy-, cztero- czy nawet prawie pięcioletnie oszczędności energii. W nowym systemie, prostszym i bezprzetargowym, będą to tylko oszczędności jednoroczne.

Kolejny rok się kończy... Rok zmian. Te zapowiadane miały być większe, ale się spóźniają. Trudno się do tych ciągłych opóźnień przyzwyczaić, ale sztuką przetrwania jest sie do sytuacji dostosować. Mamy nadzieję, że zarówno Państwo jak i my będziemy się w stanie dostosować i czerpać z życia to co najlepsze, zarówno w te święta jak i w nadchodzących latach...

życzenia świąteczno noworoczne


Skomentuj